Szkło hartowane na telefon – skuteczna ochrona ekranu smartfona

Kupujesz swój wymarzony telefon za sporą kwotę pieniędzy, użytkujesz go przez miesiąc lub dwa, jesteś mega zadowolony z nowego nabytku. Niestety w pewnym momencie przychodzi nieszczęśliwy zbieg okoliczności, dochodzi do upadku i uszkodzenia ekranu telefonu, wymiana telefonu na inny nie wchodzi w grę – niestety gwarancja tego nie obejmuje. Jesteś stratny podwójnie i wściekły na siebie, że nie zadbałeś lepiej o swój telefon.

Powyższy scenariusz wcale nie jest wyimaginowany. Czy tej sytuacji można było uniknąć? O ile sam upadek był spowodowany nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, to już jego konsekwencje mogły przybrać mniejszy rozmiar, za sprawą dodatkowej ochrony ekranu w postaci szkła hartowanego.

Szkło hartowane na telefon – co to takiego?

edge 7

Na zdjęciu Galaxy S7 Edge

Szkło hartowane to dodatkowa ochrona Twojego telefonu. Dzięki niemu możesz lepiej zabezpieczyć ekran smartfona, dzięki czemu przy upadku odniesie mniejsze obrażenia. Ekran będzie również mniej podatny na zadrapania i przypadkowe uszkodzenia. W większości ofert można spotkać się ze szkłami hartowanymi o twardości wynoszącej 9H. Czym jest twardość zapytasz? Twardość definiowana jest na podstawie skali Mohsa, najtwardsze materiały określane są indeksem twardości wynoszącym 10. Szkło hartowane zazwyczaj ma indeks twardości równy 9, to zapytasz gdzie różnica w poszczególnych szkłach? Różnica występuje w sposobie konstrukcji, te najlepsze zbudowano w oparciu o najnowsze technologie, które pozwalają uzyskać większą odporność za sprawą między innymi wielowarstwowej konstrukcji oraz zaokrągleniom. Zaokrąglenia i wycięcia to lepsze dopasowanie do ekranu Twojego telefonu, a lepsze dopasowanie to precyzyjniejsza ochrona.

Zapytasz zapewne po co Tobie dodatkowe szkło hartowane, jak każdy telefon w dzisiejszych czasach ma ekran typu Gorilla Glass. Świetne pytanie! Głównym zadaniem Gorilla Glass jest ochrona ekranu przed zarysowaniami. W praktyce niestety i tak dochodzi do zarysowań, oczywiście zależy to od sposobu użytkowania smartfona i wykorzystania dodatkowych elementów ochronnych jak na przykład etui na telefon, jednak w wielu modelach z Gorilla Glass w standardzie i tak z czasem powstają drobne ryski. Gorilla Glass poza tym w znacznie mniejszym stopniu chroni ekran przed skutkami upadku, szczególnie dotyczy to coraz popularniejszych bezramkowców (na przykład popularnego Samsunga Galaxy S7 Edge). Mając do dyspozycji szkło hartowane w Galaxy S7 Edge, z dużym prawdopodobieństwem mógłbyś uniknąć problemów, dzięki temu, że szkło hartowane skonstruowane jest w taki sposób, aby efektywniej pochłaniać energię upadku i tym samym w większym stopniu chronić ekran przed zniszczeniem.

uszkodzony ekran

Widok uszkodzonego ekranu telefonu

Szkło hartowane na telefon to wydatek, który może się opłacić. Szczególnie jeśli telefon to markowa konstrukcja, która kosztowała sporo pieniędzy, a Galaxy S7 Edge do tanich nie należy. Tego typu telefon kupujemy nie na rok, tylko na dłuższy okres czasu. Aby urządzenie S7 Edge służyło nam jak najdłużej, warto już przy zakupie telefonu pomyśleć o dodatkowej ochronie – szkle hartowanym oraz etui na telefon, o którym napiszemy w innym poradniku.

Jeżeli masz pytania, uwagi, chcesz zaproponować temat na nowy artykuł zachęcamy do pozostawienia komentarza pod wpisem.