Jak sprawdzić temperaturę komputera

Kupując komputer zwracamy baczną uwagę na zamontowane w nim podzespoły. Jednak potem, w trakcie użytkowania, zapominamy jakie konkretnie podzespoły znajdują się w naszym urządzeniu, a wszelkiego rodzaju pudełka zwykle lądują w koszu na śmieci, lub, w najlepszym wypadku, są gdzieś głęboko schowane (zwykle nie mamy pojęcia gdzie). Tymczasem zdarza się, że wiedza dotycząca niektórych elementów komputera okazuje się niezbędna do wykonania na komputerze pewnych czynności (np. instalując nowy system operacyjny możemy być zmuszeni do pobrania odpowiednich sterowników). Co zrobić w takim przypadku? Nie ma co wpadać w panikę, gdyż w łatwy sposób możemy uzyskać informacje dotyczące poszczególnych podzespołów.

Proste sposoby na sprawdzenie temperatury komputera oraz jego podzespołów

Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu narzędzi systemowych naszego komputera. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  • klikając prawym przyciskiem na ikonę komputera (Mój Komputer) i wybierając opcję „Właściwości”. W nowo wyświetlonym oknie wybieramy pozycję „Menedżer urządzeń” – pojawi się okno z listą podzespołów zamontowanych w urządzeniu, która dostarczy nam podstawowych informacji dotyczących tych podzespołów;
  • wpisując frazę „dxdiag” w wyszukiwarkę systemową – po wyrażeniu zgody na sprawdzenie cyfrowych podpisów sterowników pojawi się okno z informacjami o systemie i podzespołach.

Laptop przegrzewa się ?

jak chłodzić laptopa

Jeśli potrzebujemy znacznie dokładniejszych informacji o podzespołach naszego komputera, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalnych programów zewnętrznych. Najlepszymi i najbardziej sprawdzonymi z nich są:

  • Everest, który poza wyświetleniem dokładnych informacji o podzespołach, pozwala również wykonać test szybkości pracy pamięci;
  • CPU-Z, za pomocą którego możemy uzyskać informacje dotyczące procesora, płyty głównej, pamięci oraz chipsetu;
  • HWINFO, za pomocą którego możemy nie tylko uzyskać informacje o podzespołach, ale także wykonać testy obciążenia i sprawdzić temperaturę elementów urządzenia.

Lepiej kontrolować temperaturę niż przegrzać laptopa

Opcja oferowana przez HWINFO, czyli sprawdzenie temperatury, bardzo często okazuje się niezwykle przydatna. Często podczas intensywnego użytkowania komputera (albo w wyniku jego zanieczyszczenia – ale to już temat na osobne rozważania) czujemy (i słyszymy), że jego temperatura wzrasta, nie wiemy jednak, jak bardzo. Informacja dotycząca temperatury podzespołów jest szczególnie istotna przy „tuningowaniu” komputera, gdyż musimy wiedzieć, czy nie przesadzimy i czy podzespoły będą w stanie udźwignąć nasze ulepszenia. Do sprawdzenia temperatury komputera i jego podzespołów, oprócz HWINFO możemy wykorzystać również cały szereg innych programów np.:

  • SpeedFan, umożliwiający nie tylko sprawdzenie temperatury poszczególnych podzespołów, ale także kontrolowanie stanu dysku twardego oraz pracy wentylatorów;
  • Core Temp, dostarczający dokładnych informacji o temperaturze pracy procesora, jego napięciu oraz częstotliwości;
  • Hmonitor, który jest programem płatnym, jednak jego zaletą jest to, że oprócz wskazywania temperatury płyty głównej, procesora, karty graficznej i dysku twardego, pozwala na ustawienie alarmów uaktywnianych w momencie przekroczenia przez podzespół zdefiniowanego poziomu temperatury.

Jak widać, kontrola temperatury podzespołów komputera oraz znalezienie w razie nagłej potrzeby dokładnych informacji na temat tych podzespołów nie są niczym trudnym. Może to zrobić każdy, nawet zupełny laik, dla którego wiedza informatyczna kończy się na umiejętności korzystania z laptopa.