Wielofunkcyjna drukarka domowa

Gdy trzeba wybrać drukarkę … – krótki przewodnik po drukarkach

Praktycznie każdy z nas stanie kiedyś przed koniecznością podjęcia decyzji, jaką drukarkę kupić. Jeśli już posiadamy jakiś model i jesteśmy z niego zadowoleni, powinno być nam nieco łatwiej, gdyż szukając nowej drukarki będziemy się starali się znaleźć coś w tym samym stylu. Jeśli jednak kupujemy sprzęt drukujący po raz pierwszy (bądź poprzedni nie spełnia naszych oczekiwań), będzie znacznie trudniej. Rynek drukarek charakteryzuje się bowiem taką różnorodnością, że nie zawsze łatwo połapać się co jest czym. Mamy przecież drukarki igłowe, atramentowe, laserowe, nie mówiąc już o drukarkach 3D czy sprzęcie specjalistycznym. Do tego trzeba zdecydować, czy potrzebujemy samej drukarki, czy może raczej urządzenia wielofunkcyjnego, czy chcemy drukować jedynie w czerni, czy także w kolorze oraz jakich funkcji dodatkowych oczekujemy od urządzenia. A przede wszystkim: jak dużo zamierzamy na zakup drukarki wydać. Brzmi strasznie? i tak, i nie. Jeśli zabierzemy się do tego metodycznie, krok po kroku odhaczając na liście poszczególne pozycje, okaże się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Zatem do dzieła!

Na początek zajmijmy się wyborem typu drukarki, bo to znacznie zawęzi obszar naszych poszukiwań. Jeśli nie zależy nam na możliwości używania papieru wielowarstowowego (stosowanego ciągle jeszcze np. w dokumentach księgowych) z kręgu zainteresowania praktycznie od razu możemy wykreślić drukarki igłowe. Urządzenia te bowiem powoli odchodzą do lamusa, gdyż pomimo niskich kosztów eksploatacji są bardzo głośne i nie nadają się do wielu zastosowań. Z powodzeniem zastąpione zostały przez drukarki atramentowe i laserowe. Urządzenia atramentowe cieszą się chyba największą popularnością, zwłaszcza wśród osób szukających kolorowych urządzeń do domu. Ich zaletami są dobra jakość druku (choć oczywiście nie brak modeli, które drukują w dość kiepskiej jakości) i przystępność cenowa (choć to akurat zależy od modelu i producenta), jednak trzeba pamiętać, że standardowy kartridż pozwoli na wydruk co najwyżej kilkuset stron, po czym będziemy musieli zaopatrzyć się w nowy pojemnik z tuszem. Pod tym względem znacznie lepiej wypadają drukarki laserowe, w których standardowy toner pozwala na uzyskanie nawet kilku tysięcy stron wydruków (z drugiej jednak strony tonery są droższe, niż kartridże), dzięki czemu znacznie spada koszt wydruku. Gorzej radzą sobie jednak z drukowaniem grafik, zwłaszcza zdjęć. Poza tradycyjną drukarką możemy wybrać jeszcze urządzenie wielofunkcyjne, które pozwoli nam także na skanowanie i kopiowanie dokumentów. Niektóre modele mają również wbudowany faks.

mfp-drukarka

Drukarka Wielofunkcyjna – Cena

Jeśli już zdecydowaliśmy się na typ drukarki, warto określić, ile jesteśmy w stanie wydać na jej zakup. Bez konkretnie określonego budżetu nie warto rozpoczynać poszukiwań, bo szybko możemy zagubić się w gąszczu dostępnych modeli. Na rynku znajdziemy bowiem zarówno urządzenia kosztujące około 200 zł, które prawdopodobnie nie posłużą nam zbyt długo (choćby z tego powodu, iż może okazać się, że bardziej opłaca się kupić nowe urządzenie, niż zestaw tuszy), jak i sprzęt kosztujący kilka tys. zł. Najbardziej opłacalny dla przeciętnego użytkownika szukającego drukarki do domu lub niewielkiego biura (biorąc pod uwagę koszty zakupu, koszty eksploatacji i jakość serwowanych wydruków) okazuje się zwykle zakup urządzenia, którego cena oscyluje w granicach 500-1000 zł. Co nie oznacza oczywiście, że poza tym przedziałem nie znajdziemy nic godnego uwagi.

Jakość druku

Następnym punktem na liście jest specyfikacja drukarki, czyli jej parametry (to, jak urządzenie będzie pracowało). Jednym z najistotniejszych parametrów jest rozdzielczość druku, decydująca o jakości wydruków. Im jest ona wyższa, tym lepsze wydruki uzyskamy. Kolejnym parametrem jest prędkości druku mówiąca nam o tym, jak szybko urządzenie drukuje (ile stron jest w stanie wydrukować w ciągu minuty). Parametr ten jest istotny zwłaszcza w przypadkach, gdy jednorazowo drukujemy duże partie dokumentów i zależy nam na czasie. Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest format wydruku – określa on z jakimi formatami papieru radzi sobie urządzenie (jeśli chcemy drukować w formacie A3 na nic nie przyda nam się urządzenie A4). Bardzo ważna jest również wielkość pojemników z tuszem – im większy kartridż, tym teoretycznie więcej stron powinniśmy przy jego pomocy wydrukować. Warto również sprawdzić, jakie funkcje dodatkowe ułatwiające pracę posiada urządzenie: czy jest wyposażone w moduł łączności bezprzewodowej, czy posiada funkcję dupleksu oraz na ile łatwy w obsłudze i intuicyjny jest panel sterowania. Nie są to kwestie stricte związane z samym procesem drukowania, a brak tych funkcji nie sprawi, że jakość wydruków będzie gorsza, jednak mogą one znacznie ułatwić codzienne korzystanie z drukarki.
Na zakończenie chcemy zaprezentować Wam kilka szczególnie wartych uwagi modeli drukarek. Może spośród nich uda Wam się wybrać coś dla siebie.

Drukarka Wielofunkcyjna ?

  1. Pierwszą jest Canon Maxify MB2150, który, mówiąc precyzyjnie, jest kolorowym atramentowym urządzeniem wielofunkcyjnym. Nie tylko pozwala na drukowanie, skanowanie i kopiowanie, ale posiada również wbudowany moduł faksu, doskonale sprawdzi się zatem również w biurach. Moduł Wi-Fi zapewnia szybką łączność bezprzewodową, dzięki czemu urządzenie bez problemu współpracuje nie tylko z komputerami, ale też tabletami czy smartfonami. Podajnik na dokumenty o pojemności 50 arkuszy znacznie ułatwi kopiowanie dokumentów, a dotykowy panel sterowania pozwoli na łatwe wykorzystanie wszystkich funkcjonalności urządzenia, które kupimy za nieco ponad 500 zł. Jego jedyną wadą jest słaba odporność wydruków na rozmazywanie.
  2. Kolejną propozycją jest HP DeskJet Ink Advantage 3785, również będący kolorowym atramentowym urządzeniem wielofunkcyjnym. Jego zaletą z pewnością jest cena zakupu (nieco ponad 200 zł), co może przekonać do niego szczególnie osoby dysponujące niewielkim budżetem. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w tym modelu jest HP Scroll Scan, czyli funkcja ułatwiająca skanowanie różnego rodzaju dokumentów. Urządzenie jest wyposażone w moduł łączności bezprzewodowej Wi-Fi, jednak po podłączeniu bezpośrednio do niego tabletu czy smartfona możemy również drukować bez konieczności łączenia się z siecią. Największą wadą tego modelu jest nienajlepsza jakość drukowanych za jego pomocą zdjęć.
  3. Brother DCP-1510E to propozycja dla osób, które preferują laserową technologię druku. Cena tego modelu to niecałe 400 zł, przy czym trzeba podkreślić iż jest to urządzenie monochromatyczne. Nie spełni zatem oczekiwań wszystkich tych, którzy potrzebują drukować również w kolorze. Jego niewątpliwymi zaletami są wysoka jakość wydruku przy jednoczesnej dużej szybkości drukowania. Urządzenie to nie posiada niestety modułu Wi-Fi.
  4. Samsung SL-M2026 to kolejne monochromatyczne urządzenie laserowe w niskiej cenie (ok. 300 zł). Zostało ono wyposażone w technologię druku bezprzewodowego Google Cloud RPrint, która pozwala na współpracę z komputerami, tabletami, smartfonami i innymi urządzeniami posiadającymi dostęp do Internetu. To w pewien sposób rekompensuje brak wbudowanego modułu Wi-Fi. Niewątpliwą zaletą tego modelu jest zastosowanie sterownika Samsumg Easy Eco, który pozwala zaoszczędzić toner oraz zredukować zużycie papieru i energii. Największą wadą jest natomiast brak wyświetlacza, co niektórym osobom może utrudnić sterowanie urządzeniem.
  5. Kolejną propozycją jest Epson L655. Urządzenie to pracuje w technologii atramentowej i zapewnia bardzo wysoką jakość wydruków zarówno w czerni, jak i w kolorze. Pozwala przy tym nie tylko na drukowanie, ale także na skanowanie dokumentów, a pracę znacznie ułatwia funkcja dupleksu oraz automatyczny podajnik dokumentów. Kolejną zaletą jest duża pojemność pojemników z atramentem, dzięki czemu rzadziej trzeba uzupełniać tusz. Połączenie dużej pojemności kartridży z systemem stałego zasilania tuszem sprawia, że konieczność częstej wymiany tuszy odchodzi do przeszłości. Urządzenie wyposażone zostało w moduł łączności bezprzewodowej, dzięki czemu korzystanie z niego staje się jeszcze łatwiejsze. Nie ma jednak niestety nic za darmo i drukarka ta ma cenę adekwatną do swojej jakości – kosztuje ok. 1600 zł, co może znacznie przekroczyć budżet, jakim dysponuje wiele osób.
  6. Ricoh SP 311DNW to kolejna w zestawieniu monochromatyczna drukarka laserowa. Do jej niewątpliwych zalet należą moduł dupleksu, tryb oszczędzania energii oraz możliwość łączności bezprzewodowej dzięki wbudowanej karcie sieciowej. Ponadto jest niewielka (co docenią zwłaszcza osoby mające niewiele miejsca na postawienie drukarki), łatwa w obsłudze, a jej cena oscyluje w granicach 550 zł.
  7. Xerox Phaser 3010 jest natomiast kolorową drukarką atramentową. Kosztuje niewiele (około 200 zł), jednak jej cena może być myląca. Została bowiem wyposażona w profesjonalną technologię Hi-Q LED, dzięki której jakość wydruku zarówno tekstu, jak i grafiki jest bardzo wysoka. Świadczy o tym parametr rozdzielczości wynoszący 1200 x 1200 dpi. Pewną niedogodność w użytkowaniu może powodować brak modułu Wi-Fi, jednak za tą cenę nie należy narzekać.
  8. Kolejną propozycją jest Lexmark CS310dn, czyli kolorowa drukarka laserowa. Jej cena, jak można się domyślać, nie jest zbyt niska (ponad 1100 zł), jednak urządzenie posiada sporo zalet, które warte są tej ceny. Przede wszystkim oferuje bardzo dobre jakościowo wydruki (w rozdzielczości 1200 x 1200 dpi) może pochwalić się też bardzo dobrym odwzorowywaniem kolorów. Poza tym pracuje bardzo cicho, co jest bardzo istotne zwłaszcza dla osób, które drukują dużo i często, a przy tym pracują w bezpośrednim sąsiedztwie drukarki. Korzystanie z urządzenia dodatkowo ułatwia możliwość automatycznego druku dwustronnego. Te wszystkie zalety sprawiają, że cena urządzenia jest w pełni uzasadniona.
  9. HP Office Jet 202 Mobile to urządzenie idealne dla osób, które dużo podróżują, gdyż wyposażone jest w baterię umożliwiającą drukowanie nawet z dala od źródła energii elektrycznej. Ta niewielka kolorowa drukarka atramentowa zapewniająca bardzo wysoką jakość wydruków wyposażona została zarówno w złącze USB, jak i moduł Wi-Fi. Pozwala na drukowanie bezpośrednio z tabletu czy smartfona, co dla urządzenia mobilnego jest niezwykle ważne. Cena tego urządzenia to około 900 zł.
  10. Ostatnia propozycją jest Samsung SL-C430W. Jest to niewielka laserowa drukarka kolorowa, którą kupimy za około 600 zł. Posiada funkcję NCF, dzięki czemu drukowanie bezpośrednio ze smartfonów jest niezwykle proste. Urządzenie obsługuje wiele aplikacji do drukowania zainstalowanych na urządzeniach przenośnych (smartfonach, tabletach, czytnikach) i nie ma problemu z jego skonfigurowaniem zarówno ze sprzętem działającym pod kontrolą systemu Android, jak i iOS, czy Windows. Jakość wydruków tworzonych przez tą drukarkę jest bardzo wysoka, a funkcja One Touch Eco zapobiega marnowaniu energii. Jedynym minusem tego urządzenia wydaje się być brak modułu dupleksu.