Wybór konsoli – czy specyfikacja techniczna ma znaczenie?

Konsole stały się nieodłącznym elementem życia wielu miłośników gier komputerowych, którzy często niecierpliwie czekają nie tylko na premiery nowych gier, ale również na nowe modele tego sprzętu. W segmencie tych urządzeń już od lat mamy do czynienia z rywalizacją dwóch czołowych producentów: Microsoftu z jego Xbox-ami i Sony z Playstation.

Wybór jednej z tych dwóch konsol uzależniony jest głównie od takich czynników, jak cena, dostępne gry, czy posiadanie danego modelu przez znajomych. Niewiele osób zwraca uwagę na specyfikację techniczną, a tymczasem to właśnie w tym elemencie występują dość spore różnice. Dziś przyjrzymy się zatem wewnętrznym podzespołom konsol Xbox One i Playstation 4.

playstationNaszą podróż przez „wnętrza” konsol rozpoczynamy od procesora i tu różnic jeszcze nie spotkamy, gdyż oba urządzenia wykorzystują procesory AMD Jaguar. Na początek mamy zatem remis 1:1. To by było jednak na tyle podobieństw. Pierwsze różnice mamy już układzie graficznym. Podstawą obu jest karta Radeon HD, jednak w przypadku Xbox One mamy do czynienia z mocą obliczeniową sięgającą 1,23 TFLOPS-a, podczas gdy w przypadku Playstation 4 jest to 1,84 TFLOPS-a. Wynik jest zatem jednoznaczny – 2:1 dla Sony.

graczKolejnym elementem różnicującym te dwie konsole jest wbudowana pamięć. W obu przypadkach zastosowano pamięć współdzieloną hUMA (pamieć RAM i pamięć karty graficznej), przy czym Xbox może pochwalić się 8 GB pamięci DDR3 256 bit z takowaniem 2133 MHz, a Playstation – również 8 GB jednak pamięci GDDR3 256 bit o takowaniu 5500 MHz. W Xbox dodatkowo zastosowano jeszcze szybką pamięć eSRAM (32 MB), jednak różnice w przepustowości i tak są bardzo duże i wynoszą 68 GB/s do 176 GB/s na korzyść Playstation. Mamy zatem wynik 3:1 dla konsoli Sony.

W pozostałych parametrach nie ma zbyt wielkich różnic. Oba urządzenia posiadają napęd Blue-Ray, standardowe dyski twarde, moduły Wi-Fi oraz złącza HDMI 1.4. i porty Gigabit Ethernet. W konsoli Xbox mamy dodatkowo jeszcze jedno wejście HDMI – można mu za to przyznać dodatkowy punkt. Nasza punktacja wygląda zatem następująco: 3:2 dla Playstation.

Pomimo tego, że konsola firmy Sony może pochwalić się większą wydajnością, nie można jednoznacznie określić jej jako lepszej. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych preferencji użytkowników oraz dostępnych na daną konsolę gier. Jest bowiem wiele gier, które odtworzymy na konsoli Xbox One, ale nie ruszą one na Playstation 4 (i odwrotnie). Wybierając konkretny model zwróćmy zatem uwagę na to, której konsoli dedykowane są interesujące nas gry.