Wybieramy tanie laptopy

Dziś już mało kto potrafi funkcjonować bez laptopa. W sytuacji, gdy komputery stacjonarne w wielu przypadkach odeszły do lamusa, a smartfony i tablety nie są w stanie spełnić wszystkich oczekiwań i zagwarantować dostępności wszystkich funkcji, laptopy przeżywają (od dłuższego już czasu, prawdę mówiąc) swój nieustanny rozkwit.

Na rynku znajdziemy cały przekrój urządzeń tego typu przeznaczonych dla różnych użytkowników: są więc wypasione laptopy za kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych, przeznaczone dla bardzo wymagających klientów; są laptopy ze średniej półki cenowej dla przeciętnego użytkownika; są wreszcie laptopy tanie, pozbawione wielu bajerów, które rywalizują o klientów ceną.

Właśnie tej ostatniej grupie poświęcimy dzisiaj parę słów i przedstawimy najlepsze modele, których cena nie przekracza 1,5 tys. zł. Takie niedrogie laptopy znajdziemy w ofercie praktycznie każdego producenta. Zatem do dzieła.

Na pierwszy ogień idzie Lenovo i jego B50-80. Laptop dostępny jest w kilku konfiguracjach, a jego cena waha się w granicach 1200-1500 zł. Co otrzymamy w tej cenie? Całkiem porządne urządzenie z matową matrycą o przekątnej 15,6 cala, 4 GB pamięci RAM, 500 GB miejsca na dysku twardym, procesor Intel i3, a także takie dodatki, jak moduł Bluetooth oraz czytnik linii papilarnych. Za tą cenę jest to zatem oferta zdecydowanie warta rozważenia.

notebook-samsung.jpg

Ciekawą ofertę ma dla nas też Asus, proponujący model X553MA, czyli urządzenie z pamięcią RAM wielkości 4 GM, pojemnym dyskiem twardym (1TB) oraz procesorem Intel Pentium. Wady? Błyszcząca matryca, która nie pozwala na pracę w miejscu nasłonecznionym. Za laptop ten musimy zapłacić 1200-1500 zł (w zależności od wersji, jaką wybierzemy).

Acer w interesującej nas cenie proponuje model Aspire Switch 10E, czyli laptop z ekranem dotykowym i odpinaną klawiaturą, który można w łatwy sposób przekształcić w tablet. Urządzenie ma niewielkie wymiary (przekątna matrycy to 10,1 cala) i doskonale sprawdzi się w podróży. Z najważniejszych parametrów technicznych wymienić należy procesor Intel Atom, 2 GM RAM-u oraz 500 GB pamięci na dysku (w wersji tablet – 32 GB). Model dostępny w różnych wersjach kolorystycznych. Cena? Około 1500 zł.

Laptop za mniej, niż 1500 zł jest nam w stanie zaoferować również Toshiba. My ze swej strony polecamy model Satellite C55, który może pochwalić się parametrami typowymi dla urządzeń z tej półki cenowej: 2 GB pamięci RAM, dyskiem twardym o pojemności 500 GB oraz błyszczącą matrycą o przekątnej 15 cali i systemem operacyjnym Windows 8.

Wszystkie zaprezentowane modele dobrze sprawdzą się w typowych zastosowaniach, jak: praca z edytorem tekstów, przeglądanie Internetu, czy multimediów. Jak zatem widać sprzęt do codziennego użytku możemy kupić nie wydając na niego zbyt wiele.