Laptop dla biznesu – szukając laptopa do codziennego użytku, zwykle przyglądamy się modelom tzw. uniwersalnym, nadającym się do różnych zastosowań i w przystępnej cenie. Podczas użytkowania takiego sprzętu często zdarza nam się narzekać na jego działanie: choćby na szybkie przegrzewanie, czy stosunkowo niską wytrzymałość na niekorzystne warunki pracy. Tymczasem, jeśli zależy nam na tym, by nasz laptop był sprawny przez wiele lat i posiadał bardzo dobre parametry, a jednocześnie nie oczekujemy od niego wyszukanej stylistyki, powinniśmy rozważyć zakup laptopa biznesowego.
Czym zatem charakteryzują się laptopy biznesowe?
Jest przy tym niestety jedno „ale” – urządzenia tej klasy są zwykle dość drogie. Czym zatem charakteryzują się laptopy biznesowe?
Po pierwsze, wspomnianymi już bardzo dobrymi parametrami. Kupując tego typu urządzenie mamy gwarancję, że zastosowano w nim najlepsze i najwydajniejsze podzespoły, znacznie lepsze, niż w modelach uniwersalnych (czy też budżetowych).
- Znajdziemy w nich zatem nie tylko świetny procesor (np. Intel i7), odpowiednio dużo pamięci RAM (z możliwością jej zwiększenia w trakcie użytkowania), czy szybki dysk SSD, ale również bardzo wytrzymałą baterię oraz mnogość portów ułatwiających łączenie laptopa z innymi urządzeniami.
- Laptopy biznesowe zwykle posiadają ekrany o niewielkiej przekątnej – rzadko zdarzają się większe niż 15,6-calowe. Wynika to głównie z faktu, że użytkownicy laptopów biznesowych korzystają z nich często w podróży, a przy tym zabierają je ze sobą praktycznie wszędzie. W takich warunkach zdecydowanie lepiej sprawdzają się urządzenia niewielkie, które łatwo transportować. Cechą wspólną praktycznie wszystkich laptopów biznesowych jest przy tym matowa matryca ułatwiająca pracę w każdych warunkach oświetleniowych.
- Kolejną istotną cechą laptopów klasy biznes jest niewyszukana stylistycznie, ale jednocześnie bardzo trwała obudowa, wytrzymująca nawet upadki. Założeniem tego typu urządzeń jest maksymalna funkcjonalność a nie atrakcyjny wygląd, dlatego też z pewnością nie przypadną one do gustu osobom, które lubią się wyróżniać. Jeśli jednak zależy nam na wytrzymałości (nie tylko obudowy, ale również zawiasów, czy klawiatury), tego typu sprzęt na pewno spełni nasze oczekiwania. Świetnym rozwiązaniem zapewniającym większą trwałość i odporność na uszkodzenia są również zastosowane w klawiaturze specjalne otwory usuwające wodę. Dzięki nim w przypadku zalania klawiatury, płyn wypływa na zewnątrz, a nie dostaje się do wnętrza urządzenia, co znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia kluczowych podzespołów.
- Następną zaletą laptopów biznesowych jest cicha praca i brak kłopotów z przegrzewaniem sprzętu. Zalety te zawdzięczają one dobrze zbudowanemu i wydajnemu układowi chłodzenia zapewniającemu odpowiedni przepływ powietrza w urządzeniu. Tym samym znacznie zwiększa się komfort pracy na laptopie i jego niezawodność.
Zalety laptopów 2w1
Charakteryzując dobre laptopy biznesowe warto również wspomnieć o całym szeregu dodatkowych ułatwień czy specjalnych technologii zastosowanych w tego typu urządzeniach. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że laptopy biznesowe posiadają czytniki linii papilarnych, podświetlaną klawiaturę, duplikator portów, modem 3G, dodatkowe zabezpieczenia dysku (chroniące go podczas upadku), możliwość zaszyfrowania dysku, czy zatrzaski zapobiegające wnikaniu kurzu do wnętrza urządzenia.
Te wszystkie zalety sprawiają, że coraz więcej osób docenia posiadanie tego typu sprzętu. Bardzo wysoka trwałość laptopów biznesowych pozwala na korzystanie z nich nawet przez wiele lat bez konieczności ich usprawniania. Powinni docenić to zwłaszcza ci, którzy nie podążają za modą i nie lubią zbyt często zmieniać sprzętu, na którym pracują.