Tym, którzy pracują w domu, nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest wygodne, ergonomiczne miejsce pracy. Dziś kluczowym elementem miejsca pracy jest dobrze dobrane biurko komputerowe.
Wymiary
Przy wyborze rozmiaru biurka należy przestrzegać kilku zasad roboczych. Jeśli więc na stole będzie monitor, a nie laptop, blat powinien mieć co najmniej 80 cm głębokości – jest to przybliżona odległość, w jakiej monitor powinien być umieszczony. Ta sama przestrzeń wystarczy, aby umieścić przed sobą niezbędne papiery, a także klawiaturę i mysz. Jeśli pracujesz tylko z laptopem i masz ograniczoną przestrzeń, głębokość 60 cm powinna wystarczyć. Optymalna długość stołu to około 120 cm. Tyle wystarczy, aby zmieścić laptopa lub monitor z klawiaturą i myszą, a jednocześnie mieć miejsce na lampkę biurkową, książkę lub stos papieru, telefon i filiżankę kawy. Do pracy z dokumentami papierowymi potrzebny jest dłuższy stół – co najmniej 150 cm lub nawet więcej. Wygodna wysokość biurka komputerowego to 70 – 80 cm, przy czym kręgosłup nie powinien się zginać, a dłonie powinny swobodnie leżeć na blacie. Oczywiście poziom w stosunku do stołu można dokładniej regulować za pomocą krzesła komputerowego z regulacją wysokości.
Układ biurka
Biurka komputerowe są proste, w kształcie litery L i litery U. Prosty stół to prostokątne biurko. Może mieć dowolny rozmiar. Stół narożny (w kształcie litery L) umieszcza się w rogu, zwykle w małych pomieszczeniach. Stoły narożne są ustawione ukośnie (gdy osoba siedzi twarzą do rogu pokoju) i ukośnie prostopadle (gdy użytkownik może usiąść zarówno ukośnie do rogu, jak i prostopadle, jak przy zwykłym stole). Stół w kształcie litery U ma trzy powierzchnie robocze, jest to najbardziej przestronna opcja.
Półki
Półka na jednostkę systemową powinna być wysuwana (aby można było łatwo włożyć pendrive lub słuchawki do komputera) i dobrze wentylowana (aby komputer się nie przegrzał). Wygodne są modele z komorą na jednostkę systemową na kołach. Jeśli miejsce na biurku pozwala na umieszczenie klawiatury i myszy bezpośrednio na blacie stołu, możesz zrezygnować ze specjalnej półki na klawiaturę. Przy małym stoliku z wąskim blatem taka półka się przyda. Półka na monitor jest często wykonana w formie cokołu, to znaczy znajduje się nad poziomem blatu. Jest to z gruntu błędne – monitor powinien być zainstalowany na blacie lub jeszcze lepiej w niszy, tak aby znajdował się 15 – 25 cm poniżej poziomu stołu. Podnóżek to kolejna przydatna „półeczka”, która pozwoli ci zająć wygodniejszą pozycję przy stoliku. Drukarkę, skaner, router, głośniki, papiery i przydatne rzeczy można umieścić na półkach na górze lub po bokach stołu.
Materiały
Rama biurka komputerowego jest najczęściej wykonana z płyty wiórowej, MDF, drewna, metalu lub szkła. Stoły wykonane z płyty wiórowej (płyty wiórowej) są laminowane związkiem ochronnym, który zapobiega wpływom mechanicznym i naturalnym. Niemniej jednak, pomimo zewnętrznych podobieństw z drewnem, płyta wiórowa jest mniej trwała. Wybierając stół z płyty wiórowej należy zwrócić uwagę na klasę środowiskową (lepiej, jeśli jest to E0 lub E1), a także sprawdzić, czy na tylną ścianę stołu została nałożona powłoka ochronna (niektórzy producenci to zaniedbują). Grubość blatu z płyty wiórowej musi wynosić co najmniej 1,7 cm. Trwalszym, przyjaznym dla środowiska i droższym materiałem jest płyta MDF ( płyta pilśniowa średniej gęstości). Wykonane z niego stoły wyglądają bardziej reprezentacyjnie, ale są mniej trwałe. Kupując biurko komputerowe z MDF, zwróć uwagę na jakość krawędzi, która jest klejona wzdłuż krawędzi. Stoły z litego drewna są bardziej przyjazne dla środowiska i lepiej wyglądają, ale mają też swoje wady: takie stoły są bardzo ciężkie. Proces ich wytwarzania jest bardziej pracochłonny, dlatego cena jest znacznie wyższa.