Jaki Tablet dla seniora ?

Tablet dla Seniora ? wybieramy tani tablet na prezent dla seniora. Dziadkowie również chcą mieć przenośny komputer do czytania i oglądania filmów. Duży ekran pozwoli im na dokładniejsze zarządzanie urządzeniem. Więc jaki tablet dla Seniora kupić ?

Wybieramy tablet dla seniora

W niedalekiej przyszłości bo jeszcze ok.10 lat temu kwestia tabletu przeznaczonego dla seniora pewnie z wielu stron spotkałby się ze zdziwieniem lub niedowierzaniem. Jak widać aktualnie nie tylko grupa ludzi młodej generacji zauważa jak wiele zalet mają urządzenia technologiczne takie jak tablet. Coraz więcej osób starszych korzysta lub jest zainteresowana używaniem tabletu. Wbrew staroświeckim stereotypom rozwój technologii informatycznych dokonuje się w niezwykle szybkim tempie, gdzie wiek nie stanowi żadnej bariery, która by mogła być przeciwwskazaniem dla seniorów. Wręcz przeciwnie, dynamiczny postęp w dziedzinie urządzeń komputerowych osiągnął na tyle wysoki poziom, że powstające urządzenia są produkowane również z myślą o starszych osobach. Z tego względu urządzenia te mają specjalnie dostosowane parametry oraz funkcje w taki sposób aby nie sprawiały one trudności seniorom w obsłudze. Odzwierciedleniem sytuacji pokazującej znacznie wyższy poziom technologiczny na obecnym rynku jest analiza statystyczna, która ukazuje coraz większe zapotrzebowanie na sprzęty przeznaczone dla seniorów. Zatem przy wyborze tabletu dla seniora nie należy kierować się tym co aktualnie jest na rynku najbardziej popularne tzw. numer jeden. Warto natomiast przy wyborze tabletu dla seniora zachować czujność oraz zwrócić uwagę na różnego rodzaju zalecenia, które są kluczowe jeśli chodzi o odpowiednią funkcjonalność dla seniorów.

Wygląd i estetyka urządzenia

Jednym z pierwszych elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę jest wielkość oraz wygląd zewnętrzny tabletu. Rozmiar tabletu nie może być ani mały ani też nadto duży ponieważ tym samym staje się nieporęczny dla osoby starszej. Najbardziej preferowany oraz polecany dla osób starszych jest tablet, którego przekątna ekranu ma długość 10 cali. Taka wielkość tabletu jest idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o pogarszający się wzrok starszych osób ponieważ umożliwia on przeczytanie większej powierzchni tekstu bez konieczności nieustannego przesuwania wyświetlacza. Wymieniając wygląd zewnętrzny jako jeden z ważnych wytycznych należy mieć na myśli rodzaj materiału z jakiego został on wyprodukowany.

tablet dla seniora

Tylko wyższej jakości tworzywo pozwoli na długoletnią żywotność sprzętu. Dużym atutem będzie również wrażliwy ekran na dotyk, który umożliwi swobodną oraz płynnie działającą pracę seniora. System operacyjny to również niezwykle ważny element przy wyborze tabletu. Najbardziej popularny ze względu nie tylko na pracę systemu ale i przystępną cenę jest Android. Niemniej jednak warto podkreślić, że praca na oprogramowaniu od Google wymaga przyuczenia jeśli senior dotychczas nie miał kontaktu z takim rodzajem oprogramowania. Jeśli jednak wcześniej senior miał styczność z systemem Windows znacznie prościej będzie mu korzystać właśnie z oprogramowania jakie dotychczas obsługiwał czyli Microsoft ze względu na łatwiejszą obsługę panelu. Kolejną kwestią wartą uwagi jest kamera, jaka jest wbudowana w tablecie, ponieważ większość seniorów kupując tablet jest chętna do jej wykorzystania do celów komunikacji ze znajomymi lub rodziną nawiązując video konferencję np. przez dość popularną aplikację Skype, z tego względu warto zwrócić na jakość przedniej kamerki.

Kolejną ważną funkcją na jaką należy również zwrócić uwagę jest pamięć RAM, której wartość im będzie wyższa tym sprawniejsza będzie funkcjonalność tabletu. Dla odpowiedniej pracy tabletu dobrze jest aby urządzenie posiadało minimum 1GB. Drugim rodzajem pamięci tabletu jest dysk twardy, który odpowiada za przechowywanie różnego rodzaju elementów w postaci muzyki, zdjęć czy innych dokumentów. W zależności do jakich celów senior będzie przeznaczał posiadanie tabletu wówczas należy dopasować jaki dysk zewnętrzny będzie odpowiedni do zamiarów seniora. Jeśli za jedną z głównych ról zostanie postawione przechowywanie plików właśnie np. z muzyką bądź innym hobby warto wtedy wybrać tablet który będzie posiadać chociaż 8GB.Jeśli chodzi o łączność z internetem warto zastanowić się czy tablet będzie wykorzystywany tylko dla celów domowych gdzie wystarczy tylko połączenie Wi-Fi czy raczej przydatną alternatywą dla seniora będzie moduł dający możliwość łączność w sieciach 3G gdy skończy się zasięg Wi-Fi. Nie mniej jednak należy się też liczyć z faktem, że opcja rozszerzająca możliwości internetowe sprawia, że tablet będzie droższy o kilkaset złotych.

Jaki tablet wybrać ?

Podsumowując należy wyciągnąć odpowiednie wnioski, a mianowicie fakt, że decyzja o wyborze tabletu wcale nie należy do łatwych jeśli chce się cieszyć korzyściami z jego posiadania. Na obecnym rynku istnieją wszelkiego rodzaju marki tabletów o przeróżnych i bardzo rozbudowanych funkcjach oraz możliwości dlatego przed zakupem tabletu dla seniora należy dokonać dokładnej analizy co dany senior tak naprawdę oczekuje od tabletu. Po uściśleniu wymagań należy dokonać odpowiedniego wyboru, który sprostałby oczekiwaniom starszej osoby. Jednym z godnych polecenia wśród marek tabletów jest Overmax IntuTab, który jest specjalnie zaprojektowany dla osób starszych, które nie posiadają wiedzy jak obsługiwać tablet. Z tego względu posiada on specjalne funkcje głosowe, które ułatwiają w zdecydowany sposób jego obsługę. Ponadto posiada on przewodnik, który uczy korzystania z tabletu. Nie mniej jednak wszystko zależy od wymagań oraz umiejętności seniora, który mając przed sobą rozmaitą ilość tabletów na rynku może dokonać takiego wyboru, który będzie zgodny z jego życzeniem.